شرکت های هواپیمایی ایران(2)

۱۳۹۷/۳/۶ یکشنبه
(0)
(0)
شرکت های هواپیمایی ایران(2)
شرکت های هواپیمایی ایران(2)
هواپیمایی زاگرس
شرکت هواپیمایی زاگرس در سال ۱۳۸۴ با ثبت در منطقه آزاد اروند و با ورود دو فروند هواپیمای توپولوف فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۶ دو فروند هواپیمای بویینگ MD به ناوگان خود اضافه کرد. اولین پرواز بین‌المللی زاگرس در سال ۱۳۸۷ با پرواز در مسیر تهران – دمشق انجام شد. در حال حاضر این شرکت یکی از هواپیماهای خود با کد ثبتی EP-ZAD را از خط پرواز خارج نموده و از قطعات آن برای سایر هواپیماهای MD استفاده می‌نماید.در حال حاضر این شرکت دارای ۲۰ فروند هواپیما، شامل ۷ فروند ایرباس ای۳۲۰، ۱ فروند ایرباس ای۳۱۹، ۲فروند ایرباس ای۳۲۱، ۴ فروند مک‌دانل داگلاس ام‌دی۸۳ و ۶ فروند مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۲ است.همچنین این شرکت در ۱ تیر ماه ۱۳۹۶ تفاهم‌نامه اولیه برای خرید ۲۸ فروند هواپیمای جدید را با ایرباس منعقد نمود.

 
zagros airlines

تاخیر های پروازی
بر طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری هواپیمایی زاگرس یکی از شرکت‌های پر تأخیر فعال در کشور می‌باشد. به عنوان مثال در تیرماه سال ۱۳۹۶ بیش از ۶۱ درصد از پروازهای این شرکت در تمامی مقاصد با تأخیر همراه بوده‌است. در همین دوره شرکت زاگرس با انجام ۶۰۷ سورتی پرواز رتبه چهارم انجام پرواز در بین ایرلاین‌های داخلی را داشته‌است. برای اطلاعات بیشتر و بررسی ماهانه به وبگاه مربوطه مراجعه شود.
 
ناوگان هواپیمایی زاگرس (ژانویه ۲۰۱۸) 
هواپیما مجموع صندلی توضیحات  
JYمجموع  
ایرباس ۲۱۱–۳۲۰۲ ۱۸۰۱۸۰  
ایرباس ۲۱۴–۳۲۰۱ ۱۶۵۱۶۵  
ایرباس ۲۱۲–۳۲۰۴۸۱۵۶۱۶۴  
ایرباس ۳۱۹۱ ۱۴۲۱۴۲  
ایرباس ۳۲۱۲ ۱۹۳۱۹۳  
مک‌دانل داگلاس ام‌دی۸۳۴ ۱۶۵   
مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۲۶ ۱۶۵۱۶۵  
مجموع ۲۰   


هواپیمایی قشم
هواپیمایی قشم، یکی از هواپیمایی‌های دولتی ایرانی است. شرکت هواپیمایی قشم در سال ۱۳۷۲ با اجاره نمودن هواپیما فعالیت پروازی خود را با نام فراز قشم شروع کرد. از سال ۱۳۷۵ با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران- قشم، تهران- دبی و دیگر شهرهای ایران انجام داده‌است. در ابتدا پروازهای مسافری این شرکت با دو فروند هواپیما آغاز شد و شرکت توانست تا سال ۱۳۷۹ تعداد ۷ فروند هواپیما در اختیار گیرد. در سال ۱۳۸۵ مالکین تصمیم به واگذاری شرکت نمودند و در نهایت در سال ۱۳۸۸ شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی مالک این شرکت گردید. در تاریخ ۹۱/۱۰/۱۸ رسماً اسم شرکت از هواپیمایی فراز قشم به هواپیمایی قشم تغییر یافت. نهایتاً این شرکت در سال ۱۳۹۳ به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران واگذار گردید.

 
qeshm airlines

شرکت هواپیمایی قشم علاوه بر انجام پروازهای داخلی، عتبات عالیات و دمشق، پروازهای خارجی به مقاصد دبی، شارجه، راس الخیمه، منامة بحرین را برقرار نموده‌است. علاوه بر جابجایی مسافرین، این شرکت با در اختیار داشتن ۲ فروند هواپیمای ایلوشین ۷۶ باری حمل بار تا ظرفیت ۵۰ تن را در مسیرهای مختلف از جمله تهران- شانگهای، تهران- استانبول، تهران- کابل، تهران-دبی و تهران-اسلام آباد را عهده‌دار بوده‌است. شرکت هواپیمایی قشم ایر در آذرماه ۱۳۹۶ به یک شرکت ایرلاین ایرانی واگذار شد.
یکی از هواپیماهای ایرباس آ-۳۰۰-۶۰۰ به شماره ثبت EP-FQMاین شرکت به عنوان هواپیمای اختصاصی باشگاه پرسپولیس تهران شناخته می‌شد؛ که مدتی پیش با تغییر رنگ آمیزی لوگوی این باشگاه حذف گردید.
ناوگان هواپیمایی قشم 
هواپیمامجموعسفارش‌داده‌شدهصندلیتوضیحات 
JYمجموع 
ایرباس آ۳۰۰۵۰۲۴۲۸۳۳۰۷  
خانواده ایرباس ای۳۲۰۳۰۱۲۱۴۴۱۵۶  
بی‌ای‌ئی ۱۴۶۴۰۰۱۱۰۱۱۰  
فوکر ۱۰۰۴۰۰۱۱۷۱۱۷  
فوکر ۵۰۴۰۰۵۰۵۰بلااستفاده 
مجموع۲۴      


هواپیمایی ایران ایر تورز
شرکت هواپیمایی ایران ایرتورز : یک شرکت هواپیمایی خصوصی ایرانی است که در سال ۱۳۵۱ توسط ایران ایر راه‌اندازی شد. خطوط هوایی آن میان تهران و دیگر شهرهای ایران و چند کشور آسیای میانه برجا است. پایگاه اصلی آن فرودگاه بین‌المللی مشهد است. این شرکت هر هفته بیش از ۲۰۰ پرواز داخلی و خارجی دارد. این شرکت در تاریخ اول تیر ماه ۱۳۹۶ در قراردادی که در نمایشگاه هوایی پاریس برگزار شد، بیش از ۴۵ فروند هواپیمای ایرباس فرانسوی سفارش داد که مبلغ ان بالغ بر ۴ و نیم میلیارد یورو برآورد می‌شود.

 
iran airtours airlines
این شرکت که تا سال ۱۳۸۹، یکی از شرکت‌های دولتی محسوب می‌شد، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، از ابتدای سال ۱۳۹۰ به شرکت تعاونی چند منظوره هسایار که یکی از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع ایران بود، واگذار شد؛ ولی به دلیل برگشت خوردن ۴ چک پرداخت متوالی این شرکت، این واگذاری لغو و مزایدهٔ دیگری در ۵ دی ۱۳۹۴ انجام شد که به موجب آن، این شرکت هواپیمایی به بخش خصوصی واگذار شد. کارکنان شرکت ایران ایرتور بیش از ۶۰۰ نفر می‌باشد.
شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ و در حاشیه نمایشگاه هوایی اوراسیا در ترکیه، تفاهم نامه خرید ۲۰ فروند هواپیمای سوخوی سوپر جت SSJ۱۰۰ امضا کرد. ارزش کلی این تفاهم نامه یک میلیارد دلار است و تحویل این هواپیماها از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد.کیش ایر
شرکت هواپیمایی کیش ایر یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایرانی متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است که با هدف توسعه فعالیت‌های جزیره زیبای کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان‌های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس  در سال ۱۳۷۰ به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش تأسیس شد. 

 
kish airlines

تاریخچه

شرکت هواپیمایی کیش‌ایر در سال ۱۳۷۰ با دو فروند هواپیمای اجاره‌ای فعالیت خود را آغاز کرد. در اواخر سال ۱۳۸۲ این شرکت، پس از تغییر مدیریت، اقدام به توسعه ناوگان هوایی خود کرد و پس از گذارندن دو مرحله مقدماتی، در گذار به مرحله سوم مجددا مدیریت خود را تغییر داد. مرحله سوم که در سال ۱۳۷۶ آغاز شد و «دوره بازنگری و شکوفایی» نام گرفت، به دلیل افزایش نرخ ارز و برای جلوگیری از ضرر و زیانه ای احتمالی تعداد هواپیماهای اجاره ای را کاهش داده و به جای آن ساعت پروازهای هواپیماهای موجود را افزایش داد.
در مرحله چهارم، کیش‌ایر به منظور خروج از بحران سیاست‌های جدیدی اخذ کرد؛ تا اینکه در مرحله پنجم مدیریت شرکت موفق شد تا استراتژی خود را به مرحله بلوغ برساند که علاوه بر موفقیت در توسعه ناوگان هوایی شرکت، هواپیماهای غربی جایگزین هواپیماهای شرقی شدند. در حال حاضر نیز کیش‌ایر دارای تمام ویژگی‌ها و استانداردهای لازم بین المللی است که از جمله آن‌ها می‌توان به گواهینامه استاندارد ایممنی هوانوردی موسوم به IOSA اشاره کرد. همچنین، کیش‌ایر یکی از اعضای یاتا (YATA) است.
ناوگان هوایی شرکت کیش‌ ایر از دو فروند هواپیمای A321 (با ظرفیت ۱۷۰ نفر)، دو فروند هواپیمای A320 (با ظرفیت ۱۸۰ نفر)، ۳ فروند هواپیمای Fokker 100 (با ظرفیت ۱۰۹ تا ۱۲۲ نفر) و ۷ فروند هواپیمای مک‌دانل داگلاس (با ظرفیت ۱۵۵ تا ۱۷۲ نفر) و در مجموع، از ۱۴ فروند هواپیما تشکیل شده است.
کلاس‌های پروازی کیش ایر شامل دو کلاس پروازی اقتصادی و تجاری می‌شود و در مسیرهای تهران-کیش-تهران و تهران-مشهد-تهران کلاس تجاری (Business) نیز وجود دارد.

بار مجاز مسافر در هواپیمایی کیش ایر

وزن مجاز کیف دستی برای حمل به داخل کابین حداکثر ۵ کیلوگرم و حداکثر مجموع ابعاد آن ۱۱۵ سانتی متر (۴۰*۵۵*۲۰ سانتی متر) است.

مقصدهای داخلی هواپیمایی کیش ایر

 • آبادان: فرودگاه آبادان
 • جزیره ابوموسی: فرودگاه ابوموسی
 • اراک: فرودگاه اراک
 • اهواز: فرودگاه اهواز
 • بندر عسلویه: فرودگاه عسلویه
 • بندرعباس: فرودگاه بین‌المللی بندرعباس
 • اصفهان: فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان
 • کرمان: فرودگاه کرمان
 • کرمانشاه: فرودگاه کرمانشاه
 • جزیره کیش: فرودگاه بین‌المللی کیش (دفتر مرکزی)
 • بندر ماهشهر: فرودگاه ماهشهر
 • مشهد: فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد
 • رشت: فرودگاه سردار جنگل رشت
 • جزیره قشم: فرودگاه دیرستان
 • شهرکرد: فرودگاه شهرکرد
 • شاهرود: فرودگاه شاهرود
 • شیراز: فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز
 • تبریز: فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز
 • تهران: فرودگاه بین‌المللی مهرآباد (قطب)
 • زنجان: فرودگاه زنجان

مقصدهای خارجی هواپیمایی کیش ایر

جمهوری آذربایجان

 • باکو: فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

عراق

 • بغداد: فرودگاه بین‌المللی بغداد

عمان

 • خصب: فرودگاه خصب

سوریه

 • دمشق: فرودگاه بین‌المللی دمشق

ترکیه

 • استانبول: فرودگاه بین‌المللی آتاترک

امارات متحده عربی

 • شهر دبی: فرودگاه بین‌المللی دبی
 • شارجه: فرودگاه بین‌المللی شارجه
 
telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد