آنچه باید درباره ی استانبول بدانیم(part3)

۱۳۹۶/۱۲/۵ شنبه
(0)
(0)
آنچه باید درباره ی استانبول بدانیم(part3)
آنچه باید درباره ی استانبول بدانیم(part3)
استانبول که نام آن از اسلام بول به این نام تغییر یافته یکی از شهر های قدیمی و تاریخی ترکیه است.
استانبول شهری است پر از کاخ ها و برج های تاریخی و زیبا که می توان گفت جاذبه های توریستی این شهر را از هر لحاظ تکمیل کرده است. برج گالاتا یکی از مرتفع ترین و قدیمی ترین برج های استانبول است که بنای اولیه آن در سال 1348 میلادی به عنوان برج دیدبانی شهر ساخته شد که بعد فتح قسطنطنیه توسط عثمانیان از آن به عنوان انبار مهمات نیروی دریایی و زندان استفاده می شد. در سال 1967 بعد از آخرین مرمت برج بازگشایی شد و در حال حاضر در طبقه بالای آن یک رستوران شیک با چشم اندازی بسیار زیبا از استانبول احداث شده که برای مشتریان خود غذاهای بین المللی سرو می کند.


برج کیز کولاسی:
یکی دیگر از برج های استانبول که آنجا نیز هم اکنون تبدیل به یک رستوران معروف و گرانقیمت شده است کیز کولاسی نام دارد. از نقاط عطف این برج می توان به محل ساخت آن اشاره کرد چرا که این برج درست در وسط آب های اروپا و آسیا و در منطقه ای به نام خلیج شاخ طلایی ساخته شده است. مردم محلی یک روایت جالب در مورد این برج دارند که بازگو کردن آن خالی از لطف نیست: در زمان بیزانس  پادشاه خوابی دیده بود که در سن 18 سالگی دخترش را مار نیش می زند و پادشاه دختر خود را از دست می دهد  او برای جلو گیری از این اتفاق این برج را در وسط آب می سازد تا از ورود هر خزنده ای مصون بماند و دختر خود را در این برج سکونت می دهد. سالها می گذرد و روز تولد 18 سالگی دخترش فرا می رسد پادشاه برای دیدن دخترش به برج می رود و به همراه خود سینی هایی از شیرینی ها و میوه های مختلف می برد. روز بعد به پادشاه خبر مرگ دخترش را دادند و وی متوجه شد همراه با هدایایی که برای دخترش برده بود ماری در ظرف میوه ها پنهان شده بود و دخترش را به کام مرگ کشید.

مکان های دیدنی استانبول:
 
کاخ توپکاپی (TOPKAPI) :
کاخ توپکاپی در سال 1478 توسط سلطان مهمت دوم در جریان تصرف شهر مکان جدیدی برای اقامت و حکمرانی نیاز داشت لازم به ذکر است این کاخ بر روی ویرانه های امپراطوری بیزانس ساخته شده است.کاخ توپکاپی دومین کاخ معروف در منطقه اروپا بعد از کاخ الیزه است این کاخ از اولین روزی که ساخته شده است تا آخرین روزی که امپراطوری عثمانی حکمرانی می کرد محل اقامت و حکومت سلطان سلیمان و حدود 90 درصد پادشاهان عثمانی بود و یکی دیگر از نکات بسیار جالب و خاص در مورد این کاخ که او را از سایرین جدا می کند این است که: از اولین روز ساخت کاخ اتاقی در آن وجود دارد که تا حال حاضر در آن قرآن خوانده می شود.
کاخ از 3 موزه در ضمینه های طلا و جواهر، نظامی و اشیای متبرکه تشکیل شده است.
از اشیا خاصی که در این موزه وجود دارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:
 • تخت و گرز نادر شاه
 • شمشیر و سپر شاه عباس صفوی
 • شمشیر اول امام علی (ع) قبل از ذوالفقار
 • ردای پیامبر اکرم
 • دندان و ریش پیامبر
 • ردای امام حسین (ع)
 • ظرف غذای حضرت یوسف(ع)
 • اولین قفل درب کعبه
 • عصای حضرت موسی
این اشیا تا حدی خاص و بی نظیر است که کشور امارات به دولت ترکیه پیشنهاد 10 سال تامین بودجه کشور ترکیه را در قبال این اشیا به کشور ترکیه کرده است.

موزه ایاصوفیه:

این بنا که در سال های بسیار دور ساخته شده استدر ابتدا به مدت 960 سال کلیسا بوده است اما بعد از حمله عثمانیان به و تصرف ان این مکان به مسجد تبدیل شد و مدت 460 سال مسجد باقی ماند تا سال 1935 میلادی که به دستور مصطفی کمال پاشا (آتاتورک) به موزه تبدیل شد. این موزه بعد از موزه لوور پاریس معروف ترین موزه در دنیا می باشد.

کاخ دولماباغچه:

یکی دیگر از کاخ های استانبول که شهرت بسیاری دارد کاخ دولما باغچه است که در کنار ساحل زیبای کاباتاچ و در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. برای ساخت این کاخ حدود 15 تن طلا استفاده شده که 8 تن در دیواره ها و تزیینات کاخ به کار رفته و 7 تن دستمزد کارگران و معمارانی بوده که این کاخ مجلل و با شکوه را ساخته اند. از جمله نکاتی که این کاخ را از سایر کاخ های استانبول مجزا می کند می توان به نکات زیر اشاره کرد:
 • آخرین روزهای زندگی آتاتورک در این کاخ سپری شده است.
 • تمام ساعت های کاخ روی ساعت 09:55 لحظه مرگ آتاتورک متوقف شده است.
 • رضا شاه پهلوی در هنگام سفر به استانبول در این کاخ اقامت داشته است.
 • فرش 88 متری اهدایی رضاه شاه به آتاتورک در این کاخ قرار دارد.
و در پایان سنگین ترین لوستر جهان به وزن 7.5 تن اهدایی ملکه الیزابت به آتاتورک نیز از جاذبه های این کاخ می باشد.

کاخ بی لر بی:

کاخی است در منطقه آسیایی و در کنار تنگه ی بسفر از ویژگی های آن می توان به صندلی  U شکلی که در این کاخ قرار دارد اشاره کرد.
 

کاخ چراغان:

این کاخ توسط سلطان عبدالمجید دوم بنا شد. ولی در حال حاضر با تغییر کاربری یکی از گران قیمت ترین هتل های دنیا می باشد که سوئیت پاشا این هتل که هزینه آن حدود 11.000 یورو است در طول اقامت تمام امکانات گردشگری اعم از لوکس ترین امکانات مانند بوگاتی شیرون، هلی کوپتر و...
 
telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد