عصر آهن در میدان امام همدان

۱۳۹۶/۹/۲۷ دوشنبه
(0)
(0)
عصر آهن در میدان امام همدان
عصر آهن در میدان امام همدان

محمد شعبانی سرپرست هیئت کاوش باستان شناسی حاضر در میدان امام خمینی (ره) در شهر همدان از ادامه کاوش ها تا حدو یک ماه آینده خبر داد و افزود: در چند روز گذشته 2 تدفین که مربوط به دوره عصر آهن می باشد در میدان امام خمینی (ره) کشف شد.
شعبانی در گفتگو با ایسنا، گفت: طی کاوش های صورت گرفته در چند روز اخیر این تدفین یکی از قدیمی ترین تدفین های کشف شده در شهر همدان می باشد که البته مطالعات بر روی آن ها پایان نیافته و ادامه دارد.
وی با بیان اینکه این تدفین مربوط به کودکی حدودا  10 ساله است، افزود: این تدفین در حالت طاق باز بوده و همراه با سفال خاکستری که مربوط به دوره عصر آهن می باشد بوده است.تدفین دیگری در یکی از بخش های کارگاه پیدا شده است که مطالعات تخصصی بر روی آن همچنان ادامه دارد.
شعبانی با اشاره به اکتشافاتی که از ابتدای کاوش ها در میدان امام (ره) صورت گرفته تعدادی از آنها را نام برد: دو تابوت سفالی مربوط به دوران اشکانی و تدفین هایی از این دوره ، یک پایه ستون مربوط به دوران تاریخی (احتمالا سلوکی) و یک سنگ آسیاب روغن گیری و خمره ذخیره روغن در کنار آن کشف شده است.
وی در مورد توقف کاوش ها خاطرنشان کرد: بیش از 40 روز است که میدان امام (ره) کاوش باستان شناسی انجام شده و حداکثر تا حدود یک ماه دیگر ادامه می یابد اما در بخش زیادی از فضای گود برداری شده کاوش صورت گرفته است.
محمد شعبانی با بیان اینکه 12 کارشناس از دانشکده هنر و معماری دانشگاه بو علی سینای شهر همدان در این کاوش ها کار می کنند گفت: احتمال می دهیم کاوش یک ماه دیگر نیاز است ادامه یابد.
سرپرست هیئت کاوش باستان شناسی میدان امام خمینی (ره) شهر همدان یادآور شد: به عنوان یک باستان شناس دوست دارم در مرکز شهر سایت موزه ایجاد شود تا تاریخ شهر همدان در شهر نمایش داده شود.

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد