در مورد موزه رضا عباسی چه می دانید؟

۱۳۹۶/۸/۸ دوشنبه
(0)
(0)
در مورد موزه رضا عباسی چه می دانید؟
در مورد موزه رضا عباسی چه می دانید؟

رضا عباسی یکی از نقاشان مشهور دوران صفوی و مردی اهل کاشان بود امروزه برای یاد بود او موزه ای دایر شده است به نام موزه رضا عباسی. این موزه در سال 1356 به شماره 972 در خیابان شریعتی تهران نرسیده به پل سید خندان افتتاح گردید. این موزه که سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره این موزه را بر عهده دارد، از زمان تاسیس تا الان دست خوش حوادث زیادی بوده است برای مثال برای آخرین بار در سال 1379 و در 15 بهمن ماه این موزه برای بار پنجم بازسازی و شروع به کار کرد. فرح پهلوی نخستین کسی بود که این موزه را در سال 1356 بازگشایی کرد در واقع ساختمان این موزه در ابتدا متعلق به فردی بود که در آن نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون داخلی برگزار می کرد که در زمان شاه مسئولان وقت چون دیدند که این مکان از هر جهت برای دایر کردن موزه مکان مناسبی است آن را از مالک اصلی آن خریداری کرده و تبدیل به موزه کردند که دارای تالار های متعددی می باشد که در ادامه با هر کدام از آن ها آشنا می شویم. اولین باری که این موزه تعطیل شد در آبان ماه سال 1357 بود. آیدین آغداشلو اولین فردی بود که مدیریت این موزه را از سال 1356 تا 1358 بر عهده داشت. بار دیگر در سال 1358 تغییراتی در آرایش داخلی موزه اعمال کردند که سبب شد فضای نمایشگاهی موزه افزایش یابد و دوباره این موزه را در این سال بازگشایی نمودند اما متاسفانه باز هم به دلیلی یک سری مشکلات داخلی موزه در سال 1363 این موزه تعطیل شد وسال بعد دوباره بازگشایی کردند. این داستانی بود که بر سر این موزه آمده است ولی سر انجام در حال حاضر پابر جا است و به کار خود ادامه می دهد. با ما همراه باشید برای بازدید یکی از زیباترین موزه های تهران به نام موزه رضا عباسی تهران...
 

در مورد موزه رضا عباسی چه می دانید؟

درباره موزه رضا عباسی 

تعداد وسایلی که در این موزه نگهداری می شود چیزی حدود 50 هزار قلم جنس می باشد اما تالار های این موزه متاسفانه ظرفیت نمایش تقریبا 700 اثر را دارد و بقیه آثار گاهی اوقات بنا به مناسبت های خاص ممکن است در مکان های فرعی دیگر نمایش داده شوند. قدمت  آثاری را که در موزه رضا عباسی نگهداری می شود، شامل آثار کشف شده از هزاره دوم قبل میلاد تا دوره قاجاریه یا اوایل قرن بیستم می باشد. این موزه را می توان نمونه ای کوچک شده از موزه ایران باستان به شمار آورد که هویت تاریخی و فرهنگی کشورعزیزمان ایران را در خود جای داده است. تالار های مختلفی درموزه تاریخی رضا عباسی وجود دارد که شامل تالار پیش از سالام در طبقه سوم، تالار هنرهای اسلامی در طبقه دوم و اول و تالار نگارگری در طبقه همکف همچنین تالار خوشنویسی در طبقه اول واقع شده است و تالاری به نام نمایشگاه موقت نیز در طبقه همکف این موزه قرار دارد یعنی در مجموع موزه در سه طبقه احداث شده است و برای بازدید طبقات مختلف آن باید از طبقه سوم به طرف طبقه همکف بروید.

در مورد موزه رضا عباسی چه می دانید؟

تالارهای موزه تاریخی رضا عباسی 

در زیر به بررسی و توضیح بیشتر درمورد هر یک از این تالار ها می پردازیم با ما همراه باشید برای تماشای یکی لز زیباترین موزه های تهران.
 ابتدا به بررسی تالار پیش از اسلام موزه زیبای رضا عباسی می پردازیم: صنعتگران دوره ساسانی از خواص تمام فلزات آشنایی کامل داشتند و همین امر باعث شده بود که آن ها در زمینه فلز کاری و شکل دادن به فلز دارای تبحر و تخصص باشند این را می توان از آثاری که از دوره ساسانی کشف شده است و در این تالار نگهداری می شود پی برد. همچنین آثاری که از دوره هخامنشی و اشکانی و ساسانی به دست آمده و در این جا نگهداری می شود نشان دهنده این است که در این دوره دانش فنی پیشرفت روز افزونی داشته است و ارتباط تنگاتنگی بین صنعت و مراکز هنری در آن زمان ها برقرار بود.
اشیائی که در این تالار نگهداری می شوندشکل و طرح آن ها الهام گرفته از حیوانات و طبیعت هستند همچنین مفرغ هایی که از لرستان به دست آمده می تواند این موضوع را در حد اعلای خودش نشان دهد. همچنین نیاز های زندگی روزمره مردم با مصالح مادی و گسترش فنون و ابزار آلات ارتباط تنگاتنگی دارد.
معرفی تالار نگارگری موزه تاریخی رضا عباسی: تابلوهایی از مکتب تبریز، شیراز و هرات را می توان در این تالار مشاهده نمود. این تالار در واقع هنر نقاشی دوره اسلامی را به تصویر کشیده است. با گردش در این تالار می توان پی برد که هنر نقاشی تا سده ی چهاردهم هجری قمری چه سیر تاریخی را پشت سر نهاده تا به این جا رسیده است. گنجینه ای از نقاشی های دوره اسلامی در اینجا برای بازدید عموم  در معرض  تماشا قرار داده شده است.
موزه رضا عباسی

معرفی تالار خوشنویسی موزه رضا عباسی

معرفی تالار خوشنویسی موزه رضا عباسی: هنر کتاب سازی و همچنین سیر تحولاتی که بر خطاطی ایران در طول تاریخ گذشته است را می توان در این تالار به وضوح دید برای نمونه از این خطوط می توان به محقق، نسخ و نستعلیق و خطوط ثلث اشاره کرد. درواقع یکی از دست آورد های مهم اسلامی هنر خوشنویسی است که این تالار آن را به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش گذاشته است.
حال به معرفی تالار های دوره اسلامی موزه تاریخی رضا عباسی خواهیم پرداخت در این تالار انواع قلمدان ها و جعبه های روغنی و جلد های مختلف کتاب هایی که از دوران قاجار به دست آمده اند نگهداری می شود همچنین می توان جواهرات و منسوجات دوره های سلجوقی، صفوی و تیموری و همچنین ظروف سفالی و اشیای فلزی و عناصر معماری این دوران را در تالار دوره اسلامی موزه تاریخی رضا عباسی و یکی از زیباترین موزه های تهران به نظاره نشست.
تالار خوشنویسی موزه رضا عباسی

 معرفی بخش نگهداری و مرمت موزه رضا عباسی

از نکته های جالب این موزه این است که در این موزه نه تنها آثار تاریخی  که معرفی کردیم نگهداری می شود بلکه آثاری از موزه های دیگر که دچار خرابی یا ایراد شده اند تعمیر می شود این کارگاه همچنین جزو پیشرفته ترین کارگاه های مرمت آثار تاریخی در کشور ایران می باشد که بازسازی نقاشی ها، مرمت و بازسازی کتاب های خطی و اشیای فلزی همه و همه در قسمت کارگاه و آزمایشگاه این موزه انجام می گیرد.

بخش  نگهداری و مرمت موزه رضا عباسی

آشنایی با بخش انتشارات موزه رضا عباسی تهران

موزه رضا عباسی تهران قسمتی دارد به نام انتشارات که در آن مراحل رشد و نمو هنر چاپ تا قرن 14 هجری را به تصویر می کشد، که قدیمی ترین آن نمونه برگی از شاهنامه می باشد که مربوط به اواسط قرن هشتم هجری می باشد درباره هنرو تاریخ ایران کتاب های زیادی به واسطه انتشارات موزه رضا عباسی چاپ و نشر شده است. این موزه از زیباترین موزه های تهران می باشد که برای گردشگران محبوب و دوست داشتنی است.

 بخش انتشارات موزه رضا عباسی

 آشنایی با کتابخانه موزه رضا عباسی تهران

باستان شناسان و دوستداران فرهنگ و تاریخ هنر ایران می توانند از کتابخانه این موزه که دارای حدودا 6000 جلد کتاب در موضوعات مختلف است بازدید کنند و در تحقیقات و پژوهش های خود از منابعی که در مخزن کتابخانه موزه رضا عباسی تهران موجود است بهره کافی و وافی را ببرند این کتابخانه شامل مجله های قدیمی فارسی و همچنین روزنامه های قدیمی می باشد که در طبقه سوم واقع شده است
 آیا می دانستید که برخی از لوازم شخصی صادق هدایت نیز در این موزه قرار دارد البته برای نمایش عموم قرار داده نشده است بلکه در قسمت مخزن موزه از ان محافظت می گردد.
موزه رضا عباسی

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد