آنچه باید درباره ی استانبول بدانیم

(0)
(0)
آنچه باید درباره ی استانبول بدانیم
آنچه باید درباره ی استانبول بدانیم

جمعیت شهر استانبول حدود 17 میلیون نفر است و روزانه 6 میلیون توریست از این شهر بازدید می کنند. این شهر دارای دو فرودگاه به نام های صبیحا و فرودگاه جدید می باشد که روزانه 2315 پرواز از این فرودگاه انجام می شود و در این بین 1175 پرواز سهم فرودگاه جدید است و همین یکی از نکات اهمیت این فرودگاه می باشد.
شهراستانبول حدود1.539 کیلومتر مربع مساحت دارد که حدودا 3.5 برابر تهران است، 64درصد آن در آسیا و 36درصد آن جزو قاره اروپا می باشد. اما نسبت پراکندگی جمعیت دقیقا نقطه مقابل این اعداد است یعنی 64 درصد مردم در منطقه اروپایی و 36 درصد در منطقه آسیایی زندگی می کنند.
استانبول حدود یک سال است که جزو شورای اروپا شده – شورایی است که برای اتحادیه اروپا تصمیم گیری می کند.
شهر استانبول در کل 3850 هتل دارد که از این تعداد 2300 تا 2400 هتل در منطقه اروپایی واقع شده و به همین دلیل بیشتر اماکن تفریحی اعم از پارک ها و اماکن گردشگری در این منطقه می باشد.


حمل و نقل استانبول

وسایل حمل و نقل در استانبول عبارتند از:اتوبوس، متروبوس، مترو، ترانوا، تاکسی و کشتی.توضیحاتی در مورد وسایل نقلیه در استانبول که لازم به ذکر است
 • همه تاکسی در استانبول زرد رنگ بوده و دارای تاکسی متر می باشد که در ابتدا ورود باید عدد ان روی 3.45 لیر باشد.
 • (استانبول کارت) که کارت های اعتباری حمل و نقل می باشد و قیمت آن 10 لیر است و با شارژ آن از تمام امکانات حمل نقل از جمله کشتی می توان استفاده کرد.
 • استفاده از تور های گردشگری برای گردشگران به سبب بیمه مسافرتی که صورت می گیرد مناسب تر می باشد.
شهر استانبول به شهر هزار مسجد و 7 تپه شهرت دارد چرا که این شهر بر روی 7 تپه بنا شده که کاملا مشهود است و همچنین در استانبول تقریبا هر 6 ماه یک مسجد ساخته می شود و هر مسجد را تا زمانی که مسجد دیگر ساخته می شود ینی جامی می گویند اما
در حال حاضر در استانبول 2 ینی جامی وجود دارد که در مورد یکی از آنها داستان زیبایی وجود دارد.


مساجد استانبول

  همان طور که قبلا گفتیم تقریبا هر 6 ماه یک مسجد در استانبول ساخته می شود.
شناسه های مساجد استانبول :
 • تک مناره: مساجدی است که مردم عادی ساخته اند
 • دو مناره: مساجدی است که افسران و سران و همسران پادشاهان ساخته اند
 • چهار مناره: مساجدی است که پادشاهان ساخته اند
مسجد ایاصوفیه:
این مسجد شاید مشهور ترین بنای استانبول و حتی ترکیه باشد.این مکان حدود 960 سال کلیسا بوده که قبله گاه اول کاتولیک های جهان بوده است و بعد از حمله عثمانیان به قسطنطنیه یا استانبول امروزی و تصرف آن توسط مسلمانان این کلیسا بزرگ تبدیل به مسجد شد و حدود 460 سال مسجد باقی ماند. 90 سال پیش در پی مشکلات پیش آمده بین مسلمانان و مسیحیان به دستور مصطفی کمال پاشا(آتا تورک) به موزه تبدیل شد.
و یکی دیگر از نقاط شهرت ایاصوفیه این است که این موزه معروف ترین موزه پس از موزه لوور پاریس در دنیا می باشد.
ایاصوفیه
 
مسجد سلطان احمد:
این مسجد که مسجد آبی (Blue Mosque) نیز شهرت دارد به دستور سلطان احمد ساخته شده و بعد از مسجد النبی خاص ترین مسجد دنیا می باشد چرا که یکی از جاذبه های این مسجد داشتن شش مناره به جای چهار مناره می باشد و مقبره خود سلطان احمد نیز در همین مسجد می باشد.
سلطان احمد
 
مسجد دولماباقچه:
این مسجد به دستور سلطان عبد المجید چهارم ساخته شده و درست در کنار ساحل کاباتاچ و چسبیده به کاخ دولماباقچه ساخته شده است.


دولماباقچه
مسجد سلیمانیه:
این مسجد توسط سلطان سلیمان عثمانی بنا شده است.از ویژگی های آن می توان نکات زیر را نام برد:
 • این مسجد 2 مناره بوده و در زمان مهمت پاشا 2 مناره به احترام مادر نام برد.
 • این مسجد 3 ورودی دارد:1 ورودی مخصوص عوام،1 ورودی مخصوص ارتش و سران،1 ورودی مخصوص سلطان
 • تنها مسجد جهان که در آن یک صلیب قرار دارد.
مقبره های موجود در مسجد سلیمانیه عبارتند از:
  سلطان سلیمان، خرم سلطان، مهری ماه سلطان، مهمت پاشا، سنبل آقا و به اضافه افسران و سران نظام وقت...
سلیمانیه
 
استانبول که نام آن از اسلام بول به این نام تغییر یافته یکی از شهر های قدیمی و تاریخی ترکیه است.
استانبول شهری است پر از کاخ ها و برج های تاریخی و زیبا که می توان گفت جاذبه های توریستی این شهر را از هر لحاظ تکمیل کرده است. برج گالاتا یکی از مرتفع ترین و قدیمی ترین برج های استانبول است که بنای اولیه آن در سال 1348 میلادی به عنوان برج دیدبانی شهر ساخته شد که بعد فتح قسطنطنیه توسط عثمانیان از آن به عنوان انبار مهمات نیروی دریایی و زندان استفاده می شد. در سال 1967 بعد از آخرین مرمت برج بازگشایی شد و در حال حاضر در طبقه بالای آن یک رستوران شیک با چشم اندازی بسیار زیبا از استانبول احداث شده که برای مشتریان خود غذاهای بین المللی سرو می کند.

برج کیز کولاسی:
یکی دیگر از برج های استانبول که آنجا نیز هم اکنون تبدیل به یک رستوران معروف و گرانقیمت شده است کیز کولاسی نام دارد. از نقاط عطف این برج می توان به محل ساخت آن اشاره کرد چرا که این برج درست در وسط آب های اروپا و آسیا و در منطقه ای به نام خلیج شاخ طلایی ساخته شده است. مردم محلی یک روایت جالب در مورد این برج دارند که بازگو کردن آن خالی از لطف نیست: در زمان بیزانس پادشاه خوابی دیده بود که در سن 18 سالگی دخترش را مار نیش می زند و پادشاه دختر خود را از دست می دهد او برای جلو گیری از این اتفاق این برج را در وسط آب می سازد تا از ورود هر خزنده ای مصون بماند و دختر خود را در این برج سکونت می دهد. سالها می گذرد و روز تولد 18 سالگی دخترش فرا می رسد پادشاه برای دیدن دخترش به برج می رود و به همراه خود سینی هایی از شیرینی ها و میوه های مختلف می برد. روز بعد به پادشاه خبر مرگ دخترش را دادند و وی متوجه شد همراه با هدایایی که برای دخترش برده بود ماری در ظرف میوه ها پنهان شده بود و دخترش را به کام مرگ کشید.


مکان های دیدنی استانبول
 
کاخ توپکاپی (TOPKAPI) :
کاخ توپکاپی در سال 1478 توسط سلطان مهمت دوم در جریان تصرف شهر مکان جدیدی برای اقامت و حکمرانی نیاز داشت لازم به ذکر است این کاخ بر روی ویرانه های امپراطوری بیزانس ساخته شده است.کاخ توپکاپی دومین کاخ معروف در منطقه اروپا بعد از کاخ الیزه است این کاخ از اولین روزی که ساخته شده است تا آخرین روزی که امپراطوری عثمانی حکمرانی می کرد محل اقامت و حکومت سلطان سلیمان و حدود 90 درصد پادشاهان عثمانی بود و یکی دیگر از نکات بسیار جالب و خاص در مورد این کاخ که او را از سایرین جدا می کند این است که: از اولین روز ساخت کاخ اتاقی در آن وجود دارد که تا حال حاضر در آن قرآن خوانده می شود.
کاخ از 3 موزه در ضمینه های طلا و جواهر، نظامی و اشیای متبرکه تشکیل شده است.
از اشیا خاصی که در این موزه وجود دارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:
 • تخت و گرز نادر شاه
 • شمشیر و سپر شاه عباس صفوی
 • شمشیر اول امام علی (ع) قبل از ذوالفقار
 • ردای پیامبر اکرم
 • دندان و ریش پیامبر
 • ردای امام حسین (ع)
 • ظرف غذای حضرت یوسف(ع)
 • اولین قفل درب کعبه
 • عصای حضرت موسی
این اشیا تا حدی خاص و بی نظیر است که کشور امارات به دولت ترکیه پیشنهاد 10 سال تامین بودجه کشور ترکیه را در قبال این اشیا به کشور ترکیه کرده است.

موزه ایاصوفیه:
این بنا که در سال های بسیار دور ساخته شده استدر ابتدا به مدت 960 سال کلیسا بوده است اما بعد از حمله عثمانیان به و تصرف ان این مکان به مسجد تبدیل شد و مدت 460 سال مسجد باقی ماند تا سال 1935 میلادی که به دستور مصطفی کمال پاشا (آتاتورک) به موزه تبدیل شد. این موزه بعد از موزه لوور پاریس معروف ترین موزه در دنیا می باشد.

کاخ دولماباغچه:
یکی دیگر از کاخ های استانبول که شهرت بسیاری دارد کاخ دولما باغچه است که در کنار ساحل زیبای کاباتاچ و در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. برای ساخت این کاخ حدود 15 تن طلا استفاده شده که 8 تن در دیواره ها و تزیینات کاخ به کار رفته و 7 تن دستمزد کارگران و معمارانی بوده که این کاخ مجلل و با شکوه را ساخته اند. از جمله نکاتی که این کاخ را از سایر کاخ های استانبول مجزا می کند می توان به نکات زیر اشاره کرد:
 • آخرین روزهای زندگی آتاتورک در این کاخ سپری شده است.
 • تمام ساعت های کاخ روی ساعت 09:55 لحظه مرگ آتاتورک متوقف شده است.
 • رضا شاه پهلوی در هنگام سفر به استانبول در این کاخ اقامت داشته است.
 • فرش 88 متری اهدایی رضاه شاه به آتاتورک در این کاخ قرار دارد.
و در پایان سنگین ترین لوستر جهان به وزن 7.5 تن اهدایی ملکه الیزابت به آتاتورک نیز از جاذبه های این کاخ می باشد.

کاخ بی لر بی:
کاخی است در منطقه آسیایی و در کنار تنگه ی بسفر از ویژگی های آن می توان به صندلی U شکلی که در این کاخ قرار دارد اشاره کرد.

کاخ چراغان:
این کاخ توسط سلطان عبدالمجید دوم بنا شد. ولی در حال حاضر با تغییر کاربری یکی از گران قیمت ترین هتل های دنیا می باشد که سوئیت پاشا این هتل که هزینه آن حدود 11.000 یورو است در طول اقامت تمام امکانات گردشگری اعم از لوکس ترین امکانات مانند بوگاتی شیرون، هلی کوپتر و...

یکی دیگر از نکات مورد توجه استانبول قرار گرفتن آن در بین دو قاره ی اروپا و آسیا است که این مهم سبب شده تا افراد زیادی چه برای تفریح و سیاحت و چه برای خرید به این شهر سفر کنند.
یکی از جاذبه های توریستی استانبول تنگه بسفر است که دقیقا مرز بین اروپا و آسیا است طول این تنگه که دریای سیاه را به دریای مرمره وصل می کند به حدود 33 کیلو متر می رسد. تنگه بسفر روزانه محل عبور تعداد زیادی کشتی باری و تفریحی است که یکی دیگر از زیبایی های خاص استانبول را به رخ توریست ها می کشد عمق این تنگه در بعضی مناطق به4000متر می رسد. بر روی این تنگه چند پل ساخته شده و معروف ترین آنها که نزدیکترین فاصله بین دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول را نیز دارا می باشد پل بغاز نام دارد که به معنی گلوگاه است و طول آن حدود 1500 متر می باشد. از پل های دیگری که بر روی تنگه بسفر ساخته شده می توان دو پل عثمان قاضی و فاتح را نام برد.
یکی دیگر از مکان هایی که اکثر کسانی که به استانبول سفر می کنند آن را می شناسند یا حداقل نام آن را شنیده اند میدان تقسیم است روایت های زیادی در مورد نام این میدان وجود دارد که چرا این نام را برای این میدان انتخاب کرده اند اما معروف ترین آنها این است که در زمان سلسله عثمانیان سازه ای در این مکان قرار داشته است و از آنجا آب به کل شهر تقسیم میشده است. اما هم اکنون این میدان شکل و ظاهر دیگری گرفته است و یکی از اصلی ترین و شناخته شده ترین میادین برای توریست های ایرانی می باشد برخی از ایرانیان اعتقاد دارند مجسمه ای که در حال حاضر در میدان تقسیم قرار دارد مجسمه ی آتا تورک به همراه رضا شاه پهلوی است اما حقیقت این است که مجسمه یکی از سربازان ترکیه است که همراه آتا تورک بوده است.
استانبول شهر مناسبی برای خرید است به خصوص اگر مکان مناسبی را برای خرید خود انتخاب کنید می توانید خرید به یاد ماندنی داشته باشید. ارزشمند ترین خرید در استانبول چرم است چرا که کیفیت چرم و البسه ی چرمی استانبول در رده ی دوم جهان قرار دارد و به لحاظ قیمت چرم در ایران تقریبا 1.5 برابر گرانتر است.
قبل از آشنایی با مراکز خرید استانبول ابتدا دو خیابان معروف این شهر را خدمت شما معرفی می کنیم: استانبول دو خیابان معروف دارد که همه ی برند ها و فروشگاه های بزرگ در این دو خیابان حضور دارند و هر دوی این خیابان ها در منطقه آسیایی استانبول واقع شده است که شیک تر و مجلل تر نسبت به منطقه اروپایی استانبول می باشد. یکی از این دو خیابان که بسیار محبوب توریست های ایرانی است خیابان استقلال نام دارد که یکی از خیابان های منتهی به میدان تقسیم می باشد و دومین خیابان معروف استانبول که یکی از معروف ترین خیابان های جهان و دومین خیابان روشن آسیا نام دارد خیابان بغداد است که اکثر آدم های معروف ترکیه در این خیابان زندگی می کنند.

مراکز خرید استانبول

کاپالی چارشی: این بازار بافت سنتی دارد و همه ی برند ها در این بازار یافت می شود.

گرند بازار: در منطقه سلطان احمد واقع شده یکی از قدیمی ترین بازار های استانبول است که حدود 500 سال قدمت دارد که به بازار مصری ها و عرب ها معروف است.

بازار سنتی آکسارای: همان طور که پیداست در منطقه آکسارای قرار دارد و بافت سنتی.

خیابان استقلال: یکی از خیابان های معروف استانبول که همه ی برند د رآن حضور دارند.

الیویوم: زیتون بورنو
اولیویوم

پروفیلو:
پروفیلو

مترو سیتی:
مترو سیتی

کالا سنتر:
کالا سنتر

ایسینیه پارک: نرسیده به ماسلاک
ایسینیه پارک

زورلو سنتر: مجیدیه کوی
زورلو سنتر

فلوریا: (پشت فرودگاه)آکواریوم شهر استانبول و در کنار ساحل فلوریا دریای سیاه
آکوا فلوریا

مارمارافروم:
مارمارافروم

جواهر استانبول:
جواهر سنتر

بازارهای بورس

پارچه و پرده:شاهزاده باشی

پوشاک:مرتر

محلی:عثمان بی

پوشاک کودک:آکسـارای

و در آخر یکی از سوغاتی های استانبول که بسیار خوشمزه و دوست داشتنی است به نام لوکوم را خدمت شما معرفی می نماییم و پیشنهاد می کنیم در سفر به استانبول حتما از این شیرینی که شباهت بسیاری به راحت الحلقوم دارد تهیه کرده و نوش جان فرمایید.


تورهای استانبول
گشت شهری
بازدید از چهار مرکز بزرگ خرید و مرکز چرم همراه با صرف نهار

تور کشتی بسفر
همراه با موزیک زنده ایرانی و اجرای مهرشاد و شهره رقص های عربی،آذری،هیپ هاپ، صرف شام و نوشیدنی نامحدود توضیحات تنگه بسفر
زمان اجرا: یکشنبه،سه شنبه،پنجشنبه

کشتی    کشتی2
تور کشتی بسفر
همراه با موزیک زنده ایرانی و رقص های عربی،آذری، صرف شام و نوشیدنی نامحدود توضیحات تنگه بسفر
زمان اجرا: هرشب
کشتی2
تور جزایر پرنسس
سفر با کشتی عمومی به بزرگترین جزیره دریای مارمارا ،کالسکه سواری و گشت جزیره همراه با صرف نهار در رستوران ساحلی...
زمان اجرا: یکشنبه،سه شنبه،پنجشنبه

princess island  princess island  princess island
تور اوراسیا
گشت و گذار در قسمت ساحلی ببک و عبور از پل بغاز و گالاتا. بازدید از بلند ترین تپه استانبول چاملیجا (بام استانبول) و یکی از بهترین مراکز خرید قسمت آسیایی استانبول بدون نهار...
زمان اجرا: شنبه،یکشنبه،سه شنبه،پنجشنبه
chamlijaorasiachamlija
تور آکواریوم ومسجد سلیمانیه
بازدید از مسجد سلیمانیه، مقبره خرم سلطان، مزه سه بعدی پاناروما و بزرگترین آکواریوم اروپا و جنگل مصنوعی آمازون با صرف نهاردر مرکز خرید فلوریا
زمان اجرا: شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه
مسجد سلیمانیه  florya  مسجد سلیمانیه
تور شب های استانبول
بازدید از تپه پیر لوتی (تپه عشاق) واقع در قسمت اروپایی با منظره زیبای شهر و خلیج گلدن هورن و مقبره ایوب سلطان. گشت تپه چاملیجا (بام استانبول) همراه موسیقی زنده ترکی و موزیک ایرانی توسط دیجی...با سالاد و پیش غذا و شام
زمان اجرا: دوشنبه، چهارشنبه، جمعه

chamlija  istanbul
تور موزه توپکاپی و ایاصوفیه
بازدید از آثار میدان سلطان احمد و کاخ توپکاپی اقامتگاه سلاطین عثمانی و موزه ایا صوفیه از عجایب هفت گانه همراه با توضیحات لیدر فارسی زبان ،صرف نهار در یکی از بهترین رستوران های تاریخی استانبول
زمان اجرا: شنبه، چهارشنبه

topkapi
hagia sofia  kiosk   hagia sofia
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد