همدان 2018 ;شهروندان همدانی ;سفیران گردشگری

۱۳۹۶/۱۱/۹ دوشنبه
(0)
(0)
همدان 2018 ;شهروندان همدانی ;سفیران گردشگری
همدان 2018 ;شهروندان همدانی ;سفیران گردشگری

از آنجا که گردشگری برای درآمدزایی پتانسیل بسیار بالایی دارد و اکنون با توجه به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیایی یا همان (همدان  2018) این پرسش پیش می‌آید که آیا در کنار تمام ظرفیت‌های گردشگری مهم تاریخی و طبیعی، جهت پذیرایی و جذب گردشگر و از همه مهم‌تر حفظ آن‌ها، زیرساخت‌های لازم تهیه و تدارک دیده شده است یا خیر؟

اشاره به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که از بدیهی‌ترین وظایف میزبان، رعایت آداب مهمان‌داری و حفظ احترام مهمان است.
مهمان‌نوازی در لغت به معنی ابراز لطف عملی و پذیرایی از مهمان است، و در فرهنگ ایرانی به تلاش میزبان برای تامین راحتی مهمان گفته می‌شود. یکی از رسوم زیبای فرهنگ ما مهمانی‌دادن و مهمان‌ شدن است. هانری رنه دالمانی، سیاح فرانسوی، در رابطه با فرهنگ مهمان‌نوازی در ایران می‌نویسد: ایرانیان بر این باورند که اگر بر مهمان بیش از ارزش وی ارج ننهی به او توهین کرده‌ای.
حال با این تفاسیر از مهمان‌نوازی و رسوم آن بدون شک این پرسش پیش می‌آید که نقش میزبان در ارایه خدمات چگونه باید باشد؟

برای اجرای هرچه بهتر و کارآمدتر رویداد 2018، یک طرف معادله مشارکت و آگاهی شهروندان از ثمرات این فرصت برای برندسازی و معرفی شهر همدان به عنوان مقصد گردشگری است. در این راستا هرچه نگاه شهروندان به مقوله گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزا آگاهانه‌تر باشد همکاری و مشارکت بالاتر می‌رود. همین نگاه سبب سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت و مدیریت هرچه بهتر در بخش‌های مختلف موضوع می‌شود؛ به طوری‌که هر شهروند خود را موظف می‌داند تا به سهم خود و در جایگاه خاص خود بعنوان یک شهروند همدان، میزبان خوب و شایسته‌ای باشد.

به نمونه‌هایی از اقدام‌های عملی همسو با این هدف اشاره می‌کنیم:
- ارایه غذاهای محلی با هدف آشنایی گردشگر با مردم‌شناسی خوراک آن منطقه
- احیاء و مرمت خانه‌های تاریخی در بافت تاریخی و قدیمی شهر به‌عنوان مهمان‌پذیر محلی با رویکرد اسکان گردشگر در فضای متفاوت ودلنشین
- حفظ بنا و مشارکت اقتصادی در کاربری جدید آن
- ارتباط با گردشگر در فضاهای عمومی مثل بازار قدیمی شهر با تعبیه میز و صندلی‌ با هدف گپ و گفت و آشنایی بیشتر گردشگر با اماکن دیدنی و فرهنگ شهر و راهنمایی وی به‌منظور بازدید از دیگر نقاط شهر؛
صد البته همکاری و همراهی سازمان‌های میراث فرهنگی و نیز زیباسازی شهرداری جهت اجرایی‌شدن این طرح بسیار مهم و حیاتی است. به عبارتی، بکوشیم هر شهروند خود را سفیر شهرش بداند و به رسم مهمان‌نوازی در این چرخه زندگی شهری فعالانه گام بردارد؛ چراکه حضور گردشگر یک فرصت است نه یک چالش و با عادت به این تغییر الگوی رفتاری می‌توان چشم‌انداز درخشان‌تری برای آن متصور شد؛ تا هم حضور گردشگران در همدان با ماندگاری بیشتری همراه باشد و هم به تعریف شهر همدان به عنوان مقصد گردشگری نزدیک‌تر باشیم.

telegraminstagramcloob
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد