کویرگردی | راه های شناخت جاذبه های گردشگری کویر ایران

۱۳۹۶/۷/۲۷ پنج شنبه
(0)
(0)
کویرگردی | راه های شناخت جاذبه های گردشگری کویر ایران
کویرگردی | راه های شناخت جاذبه های گردشگری کویر ایران

پدیده ای بی تا پیش چشم شماست، محلی که آسمان و زمین یکدیگر را در آغوش می کشند و ستاره ها از لابه لای بوته های کتیرا و گون سوسو می زنند. شب هایش شهرت بیشتری دارند، آن هنگام که سکوت است و صدای باد. رقص شن های روان مواج و مارگون رگه هایی چون هست و نیست را به نمایش می گذارد. کویرشناسان راه رسیدن به آرامش را قرار گرفتن در محیطی با شعاع دید 70 متر می دانند. کویر تنها جایی است که افق دید معنی ندارد. در این محیط تا جایی که چشم های آدمی سو داشته باشند، آسمان و زمین یکدیگر را امتداد بخشیده اند. میان این شن ها در کشور مصر یکی از عجایب هفتگانه جهان جلوه گری می کند، اهرام ثلاثه. تونس نیز کویر زیبایی دارد. مناطقی بدون پوشش گیاهی با آب و هوای گرم و خشک، کویر تونس محلی است برای دیدار با حیوان صبور بیابان، شتر در تونس به وفور دیده می شود. صحرای عربستان نیز به دلیل دارا بودن یک مرکز زیارتی در دنیا شناخته شده است. امارات برای جذب گردشگران به بیابان های گرم، مدرنیته را وارد این فضای خاص کرده است. وجود پیست اسکی سرپوشیده در بیابان، هرساله گردشگرانی را به سوی امارات می کشاند. ایران هم مساحت زیادی را به شکل کویر در دل خود دارد. اما کویر ایران نه مانند مصر از عجایب دست ساز بشر بهره مند است و نه مانند عربستان و امارات امکانات تفریحی دارد. مهم ترین جاذبه های گردشگری کویر ایران وجود ساحل خوش منظره و بی همتای آن است. برای شناخت کویرهای معروف ایران باهمگردی همراه باشید و با تورهای کویرگردی همراه شوید تا زیبایی های بیان را لمس کنید.
کویر

جاذبه های گردشگری کویر ایران

کویر ایران از ویژگی خاصی برخوردار است که قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست. به طور مثال برای ورود به سمنان و کویر مرکزی، اگر سفرتان را از مازندران آغاز کنید، ابتدا از میان جنگل های هیرکانی می گذرید و سپس با منظره ی شالیکاری روبه رو می شوید. با گذر از دشت های سبز و زیبا وارد منطقه کویری می شوید. این تنها گذر از جاده ای است که شهر ساری را تا کویر گرمسار طی کرده است. در دامنه کویر خوش منظره و زیبای لوت و در نزدیکی نایین، طبیعتی زنده و دارای و دارای حیات وجود دارد. کویر ایران به دلیل مسائل ژئوپلوتیک و آب و هوا به هیچ عنوان قابل مقایسه با حوزه خاورمیانه نیست. کویرگردی از برترین تفریحات گردشگران ایرانی می باشد و سفر به کویرهای معروف ایران از لذت بخش ترین سفرها.
کویرگردی

 بازدید از کویرهای معروف ایران و کویرگردی

کویرگردی در ایران قابلیت پوشش زمانی به مدت 7 الی 10 شب برای گردشگران دارد، ولی متاسفانه معضل اساسی و همیشگی گردشگری یعنی کمبود زیرساخت مناسب، امکان پذیرایی از گردشگر را سلب کرده است. دولت باید زیرساخت ها را فراهم و بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری کند و حتی تسهیلاتی در نظر بگیرند که برای بخش خصوصی سود ده باشد. اگر بخش خصوصی، کویرگردی را در برنامه های تور گردانی قرار دهند و به این شکل گردشگر به غیر از چند شهر اصلی ایران، با دیگر جاذبه های گردشگری کویر ایران نیز آشنا شود، برای مثال شهر یزد هر ساله پذیرای تعداد بسیار گردشگر است مناطق زیبا و نادری دارد که هرگز در برنامه سفر گردشگرها معرفی نمی شود. به هر حال نقش دولت را تعیین کننده است. ابتدا دولت باید زیرساخت ها را فراهم کند، سپس از بخش خصوصی توقع همکاری داشته باشد. اگرچه در حوزه جهانگردی نخست ایران گردی است. به همین دلیل باید مردم را ترغیب به تنوع سفر کنیم و این تنوع خود نیاز به زیر ساخت تغذیه و موارد بهداشتی و سرمایه گذاری دارد.
کویرهای ایران

ساعات خارج از برنامه کویرگردی

کویرهای عربستان، امارات و برخی دیگر از کشورها در دنیا زبانزد شده اند. این امر دلیلی بر کیفیت و جذابیت آن ها نیست، بلکه مهم ترین اصل در جذب گردشگران یعنی تبلیغات را گام نخست معرفی جاذبه های خود قرار داده اند. از سویی چشم انداز بلند مدت، این کشورها را ترغیب به سرمایه گذاری های هنگفت طی ده سال گذشته در حوزه معرفی جاذبه های کویر کرده اند. گردشگر بعد از ترغیب و تشویق به کویرگردی، علاوه بر برنامه بازدیدی که دارد، نیازمند محیطی امن و با آرامش است. این نقاط آرام و فضاهای تفریحی می تواند ساعات خارج از برنامه گردشگران را پوشش دهد.
کویرگردی

کویرگردی در ایران، جایگاه دهکده سلامت

گردشگران بر حسب ماندگاری و برنامه هایی که در نظر دارند، پول خرج می کنند. این گردشگران همچنین به شکل مستقیم و غیرمستقیم در اشتغال زایی برای مردم محلی مفید هستند. همه این افراد باخود پول می آورند و باکمال میل هزینه می پردازند تا ساعات خوشی را برای خود ثبت کنند. هرگردشگر به طور طبیعی میانگین 2000 دلار خرج می کند. بنابراین فعالیت در هر حوزه ای منجر به کسب درآمد می شود. امروزه بحث توریسم درمانی به میان آمده است که بسیار سودآور است. در توریسم درمانی، گردشگر علاوه بر هزینه های جاری، هزینه ای نیز برای درمان خود می پردازند و به همین علت کشورهای دیگر شروع به تاسیس دهکده های سلامت کرده اند، ما نیز می توانیم چنین دهکده ای را در محیط آرام و زیبای کویر فراهم کنیم تا گردشگران و طرفداران کویرگردی علاوه بر آرامش، برای سلامتی نیز به این محل جذب شوند.
کویر گردی

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد