مجسمه های شگفت انگیز در سرتاسر جهان

۱۳۹۶/۷/۱۸ سه شنبه
(0)
(0)
مجسمه های شگفت انگیز در سرتاسر جهان
مجسمه های شگفت انگیز در سرتاسر جهان

در طول دوران و تواریخ گوناگون، انسان ها همواره دنبال راهی بوده اند تا قدرت، هنر و خلاقیت خود را به رخ جهانیان بکشد. گاه با ساخت آسمانخراش های غول پیکر، گاهی با آفریدن یک تکنولوژی نوپا و گاهی با ساخت تندیس در مجموعه بزرگترین مجسمه های جهان. مهارتهای پنهان که به معرض نمایش در می آیند، گاهی واقعا جالب توجه و نمایشگر قدرت ذهن آدمیان میشود. هنرمندان بسیاری آمدند و رفتند، وبرخی از آنها اصلا نام ونشانی از خود بر جای نگذاشته اند. ولی بسیاری دیگر با برجای گذاشتن یادبودهایی،نام خود را برای همیشه جاودانه کردند. مثل مجسمه های شگفت انگیز در جهان که هرکدام حرفهای بسیاری برای گفتن دارند.بعضی به نشانه قدرت، و بعضی دیگر نشانگر یادبودی از جنگ، خلق و آفریده شده اند. در ادامه نمونه های دیگری از بلندترین مجسمه های جهان را برای شما شرح خواهیم داد...

مجسمه های جهان

 مجسمه اندیشه گر، «فرانسه»

 یکی از مجسمه های شگفت انگیز در جهان تندیس اندیشه گر، یکی از معروفترین و زیباترین مجسمه های دنیاست که از مرمر و برنز ساخته شده است و در موزه ی رودَن واقع در پاریس نگهداری می شود.این اثر هنرمندانه ،حاصل دست هنرمند فرانسوی، آگوست رودَن است، که یک پیکره انسانی را نمایش میدهد که روی یک صخره به حالت متفکر نشسته و به طرز عجیبی به فکر فرو رفته است.آغاز ساخت این مجسمه برمیگردد به حدود سال 1880 ،زمانی که خالق آن شروع به ساخت این تندیس کرد، بعنوان بخشی از یک پروژه دیگر بود. و درنهایت، این تندیس در سال 1904، یعنی 24 سال بعد به معروفیت رسید. و در کل دنیا، این مجسمه از بلندترین مجسمه های جهان را نمادی از فلسفه میشناسند.

اندیشه گر

مجسمه های موآیی«شیلی»

موآیی از بزرگترین مجسمه های جهان نام مجموعه ای از مجسمه های تک سنگی است که در جزیره ایستر واقع در کشور شیلی قرار دارند.این مجموعه تبدیل به یکی از شگفتیهای دنیا شده اند.طبق آخرین تحقیقات و مطالعات، این مجسمه ها،بین ساله های 1200 تا 1500 میلادی به دست مردمان راپانویی، ساخته شده اند.سر بزرگ این مجسمه ها وجه مشترکشان میباشد.موآیی ها ابعادشان مختلف است، ارتفاع کوچکترین آنها، کمتر از 1،2 متر دارد. و بلندترین آنها، پارو نام دارد با ارتفاع 10 مترو75 تن وزن. در میانشان، یک مجسمه نیمه تمام هست که اگر ساخت آن تمام می شد، 21 متربلندی و 270 تن وزن می داشت. تابحال تعداد این مجسمه های کشف شده به 887 عدد می رسد. که 288 عدد از آنها، بر روی سکوهای عظیمی با نام «آهو» قرار دارند. مورد جالب دیگر درباره موآیی ها اینست که هنوز میتوان آثاری از باقی مانده مواد معدنی یا مواد دیگر را رویاین نمونه از مجسمه های شگفت انگیز در جهان مشاهده کرد که به زمان جابجایی آنها نیز ارتباط دارد.

مجسمه های موآیی

مجسمه ابوالهول«مصر»

دیگر تندیس از مجسمه های شگفت انگیز در جهان ، که از روزگاران کهن برای دنیای امروز به یادگار مانده، مجسمه ابوالهول است. بزرگترین مجسمه سنگی جهان محسوب میشود با 74 مترطول و 20 متر عرض و 20،22متر ارتفاع، که درکنار اهرام مصر و در ساحل غربی رود نیل،قرن هاست که آرام گرفته است. در حقیقت این مجسمه،تصویری از یک موجود افسانه ای با نام Sphinx است، غول افسانه ای مصر باستان و اسطوره اودیپ، که ترکیبی از انسان وحیوان، بدن شیر دارد و سر انسان که شباهت به سر یک زن دارد. با بالهای عقاب تزئین شده.این تندیس کهن ،سالها زیر خروارها شن وماسه مخفی بوده و باستان شناسان آن را شناسایی و بیرون آورده اند.از دید مصر باستان،این تندیس افسانه ای، نماد آفتاب می باشد و بزرگترین بنای تاریخی مصر محسوب می شود.

مجسمه ابوالهول

 تندیس مسیح«برزیل»

یکی دیگر از مجسمه های زیبا و معروف دنیا که از بلندترین مجسمه های جهان نیز هست تندیس مسیح منجی نام دارد که در ریو دوژانیرو برزیل قرار دارد.این تندیس باشکوه، بزرگترین اثر هنری در سبک دکو در دنیا است. لقب پنجمین مجسمه بزرگ مسیح در دنیا هم از آن این تندیس باعظمت و زیباست.ظاهر و شکل کلی مجسمه به گونه ایست که حضرت مسیح را درحالت ایستاده و با دستان باز، نشان میدهد.آغوش و دستان باز تندیس، نماد پذیرش همه انسانها در آغوش حضرت عیسی مسیح است.بلندای مجسمه آزادی، بدون در نظر گرفتن پایه آن ،به 30 متر و عرض دستانش، درحدود 28 متر میباشد.محل قرار گرفتن این مجسمه از بزرگترین مجسمه های جهان ، در ارتفاع 700 متری از کوه کورکووادو واقع در ریو دوژانیرو است و معروفترین یادبود و سمبول ریودوژانیرومحسوب می شود.بطوری که دنیا ریو را بامجسمه آزادی اش می شناسد.سال های ساخت این تندیس به سال های 1926 تا 1931 برمی گردد.

مجسمه ابوالهول

مجسمه آزادی «آمریکا»

مجسمه آزادی آمریکا از بزرگترین مجسمه های جهان ،یکی از زیباترین مجسمه های خلق شده به دست انسان است.نام کامل آن بطور دقیقتر، «آزادی روشنگر جهان» می باشد که در جزیره آزادی منهتن نیویورک قرار دارد.روکش آن از جنس مس میباشد و روی مجسمه را لایه ای از مس پوشانده است.سمبول آزادی آمریکا و نشانی از خوش آمد گویی به مسافرانش است.قبل از رونق سفرهای هوایی همانند امروز،مسافرانی که از طریق دریا وبا کشتی به آمریکا می آمدند، زمانی که به ساحل این کشور نزدیک می شدند، این مجسمه عظیم را قبل از هر چیز می دیدند. و دیدن آن برایشان ، نشان از رسیدن به مقصد بود.در حقیقت، در تاریخ 28 اکتبر سال 1886 مردم فرانسه این مجسمه را به مردم آمریکا هدیه کردند.مناسبت این هدیه برزگ وزیبا و ماندگار، تبریک 100 سالگی استقلال آمریکا از بریتانیا بود.خالق این یادبود،مجسمه ساز فرانسوی با نام فردریک بارتولدی و سازنده آن یک مهندس فرانسوی با نام گوستاو ایفل بود.همان سازنده برج ایفل در فرانسه.طرح این تندیس آزادی به شکل زنی است که در حال قذم برداشتن است. دور تا دور سرش با هفت اشعه نورانی مزین شده و در دست چپ خود یک لوح سنگی و در دست راستش مشعلی افروخته را بالای سرش نگاه داشته است. لوح سنگی، حاوی اعداد و حروف رومی JULY IV MDCCLXXVI است که  4 جولای 1776 میلادی یعنی روز استقلال آمریکا را نشان می دهد.

مجسمه آزادی

تندیس داوود«ایتالیا»

و در نهایت آخرین تندیس این مطلب از مجموعه بلندترین مجسمه های جهان ، تندیس زیبا و مشهور و تاریخی ، مجسمه ای است از شاهکارهای دوره رنسانس کشور ایتالیا، با نام داوود میکل آنژ، که در سال های 1501 تا 1504 میلادی توسط هنرمند و استاد ایتالیایی «میکل آنژ» خلق شده است.این مجسمه، یکی از قهرمانان کتاب مقدس به نام داوود را در حال فکر کردن نشان می دهد.از مرمر ساخته شده و در ارتفاعی حدود 5،17 متر قرار دارد.این تندیس که چیزی جز تحسین همگان نبود، حاصل تلاش های میکل آنژ بود.هرچند خالق آن ، این تندیس را در فضایی بسته و بدور از چشم دیگران خلق کرد، اما وقتی از این شاهکار پرده برداری شد، هنرمندان فلورانس مامور یافتن بهترین مکان برای جایگذاری این تندیس شدند.در جریان شورش سال 1571 این مجسمه آسیب دید. و سپس به گالری آکادمی هنرهای فلورانس ایتالیا انتقال یافت وتا به امروز در آنجا نگهداری می شود.
تندیس داوود

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد