شهرهای پر جمعیت آسیای جنوبی | شلوغ ترین شهرهای آسیا

۱۳۹۶/۷/۱۷ دوشنبه
(0)
(0)
شهرهای پر جمعیت آسیای جنوبی | شلوغ ترین شهرهای آسیا
شهرهای پر جمعیت آسیای جنوبی | شلوغ ترین شهرهای آسیا
احتمالا با توجه به قرار گرفتن کشور عزیزمان در قاره کهن، در جریان کشورهایی هستید که دور و بر ما وجود دارند. کشورهایی نظیر؛  افغانستان، نپال، مالدیو، سریلانکا، بوتان، هند، بنگلادش و پاکستان و حتی در برخی تقسیم بندی ها کشورهای برمه و عراق نیز حضور دارند. که در جنوبی آسیا و شبه قاره هند قرار گرفته و با هم تشکیل آسیای جنوبی را می دهند. اهمیت این کشورها و پر جمعیت ترین کشورهای آسیای جنوبی به این خاطر است که در کنار هم جمعیتی در حدود 1٫6 میلیارد نفر را شامل می شوند. در این میان شهرهای  دهلی در هند و کراچی در پاکستان، هر یک جمعیتی بالغ بر 20 میلیون نفر دارند. البته شهرهای پر جمعیت دیگری نیز در این منطقه وجود دارند که دارای جمعیت فراوانی اند. از میان آن ها می توان به کلکته، داکا، لاهور، بنگلور، چنای، حیدرآباد و احمدآباد اشاره کرد. بدون شک علت این حجم از جمعیت در چنین منطقه ای چیزی جز موج شهرنشینی نخواهد بود. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی چندی از شهرهای پر جمعیت آسیای جنوبی بپردازیم. پس اگر مشتاق شناختن آنها هستید تا پایان با ما همراه شوید.
دهلی

شهر دهلی در کشور هند

بدون شک در جریان هستید که یکی از این شهرهای پر جمعیت آسیای جنوبی، شهر دهلی است که در مجاورت دهلی نو پایتخت هند قرار گرفته و با مساحتی حدود 2٫072 کیلومتر مربعی جمعیتیحدوداً 24٫99 میلیون نفری دارد. که این خود جز یکی از وجوه تمایز این شهر است. احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که اقتصاد چنین شهر پر جمعیتی چگونه اداره می شود؟ در جواب این سوال باید گفت اقتصاد این شهر از طریق خدمات رفاهی مانند گردشگری، بانکداری، خدمات بهداشتی، فناوری اطلاعات و رسانه اداره شده ضمن اینکه خرده فروشی و فعالیت های دولتی نیز از مشاغل خوب در این شهر به حساب می آیند. اما شاید همین مسائل باعث شده است تا بلایی که سر شهر شلوغ تهران آمده، بر سر دهلی نیز در دهه اخیر بیاید، چرا که این شهر با افزایش جمعیت بسیار بالایی روبرو بوده و با توجه به روی آوردن افراد بسیاری از سراسر هند به این شهر، این جمعیت هر روز در حال افزایش است. این مسئله در واقع دلیل زیاد بودن تعداد مردان نسبت به زنان نیز شده است. اما جالب است بدانید با تمام این تفاسیر سطح سواد مردم دهلی، بالا بوده و در حدود 86٪ است. ضمنا برای علاقه مندان به آثار تاریخی نیز باید گفت که این شهر از این حیث و نیز فرهنگ معاصر وضعیت خوبی دارد.

شهر های آسیا

شهر کراچی در کشور پاکستان

 احتمالا نام این شهر پر جمعیت را بخاطر محمد علی جناح بنیانگذار کشور پاکستان هم که شده شنیده اید، چرا که این شهر پاکستان حل فوت بنیانگذار این کشور است. اما علاوه بر این شهرت این شهر که مرکز استان سینگ در پاکستان است بعلت جمعیت 22٫12 میلیون نفری آن است که از این رو پرجمعیت ترین شهر پاکستان است. جالب است بدانید کراچی به تنهایی 20٪ از تولید ناخالص داخلی پاکستان را تأمین می کند. از این رو سهم زیادی در افزایش درآمدی استان سینگ دارد. اما بشنوید از اقتصاد و مشاغل پر درآمد این شهرهای پر جمعیت آسیای جنوبی که تجارت، بانکداری و صنایع تولید خودرو و فولاد و البته مالیات واردات کالا از جمله آنها هستند. از نظر نژادی نیز مردم این منطقه فرهنگ های مختلفی دارند که به این دلیل است که مردمان این منطقه از نوادگان کشورهای دیگری مانند بنگلادش و افغانستان هستند. ضمنا دین اکثریت مردم این شهر اسلام بوده و  از نظر موقعیت جغرافیایی نیز این شهر مهم در کرانه ی ساحلی دریای عربستان قرار گرفته است و از این رو مرکز اقتصادی و تجاری این کشور به حساب می آید. ضمنا  دو بندر بسیار شلوغ و معروف پاکستان، یعنی بندر بن قاسم و بندر کراچی نیز در این شهر قرار گرفته اند. پس اگر روزی قصد بازدید از این شهر را داشتید، بد نیست این اطلاعات را داشته باشید.

کراچی

شهر بمبئی در کشور هند

بدون شک نام این شهر را بار ها و بارها در فیلم های بالیوودی شنیده اید. چرا که صنعت صنعت فیلمسازی هند در این شهر قرار داشته و علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی، سالانه در آمدی در حدود میلیون ها دلار  برای این کشور به ارمغان آورده است. اما بشنوید از اقتصاد بمبئی که مرکز ایالت مهاراشترا بوده و با توجه به رتبه بازار سهامش در میان بزرگان جهان بازار سهامش در میان بزرگان جهان قطب اقتصادی هند که از پر جمعیت ترین کشورهای آسیای جنوبی اس، به حساب می آید. از صنایع این شهر می توان به تولید پارچه، خودروسازی، تولید قطعات الکترونیکی و محصولات پتروشیمی اشاره کرد. این شهر که در واقع شهری پر جمعیت که دارای صنایع بسیاری است، با وسعتی در حدود 546 کیلومتر مربع جمعیتی در حدود 17٫71 میلیون نفری دارد که همین امر یعنی جمعیت زیادش موجبات شکل گیری راغه نشینی را فراهم کرده است که احتمالا زاغه نشینی در هند را در فیلم میلیونر زاغه نشین بخوبی دیده اید. از نظر فرهنگ و نژاد نیز نژاد اکثریت مردم بمبئی، متشکل از ماراتایی ها و گجراتی ها می باشد. در ضمن در ابتدا نام این شهر بومبای بوده است. 

بمبئی

شهر داکا، در کشور بنگلادش

 و اما علاقه مندان به جاذبه های گردشگری بشنوید از شهر داکا که بخاطر وجود مساجدی مثل مسجد هفت گنبد» و «مسجد ستاره» یکی از مشهورترین شهر های جهان اسلام به حساب می آید. ضمن اینکه جاذبه های دیگری از جمله کلیساهای مربوط به قرون وسطی و مساجد گوناگونی نیز در این شهر وجود دارد که موجبات رونق آن را فراهم ساخته است. این شهر که جمعیتی در حدود 15٫67 میلیون نفر ( که بیشتر آنها مرد هستند ) را در مساحت 360 کیلومتر مربع جای داده است، دارای محصولات اقتصادی مهمی از جمله تولید پارچه، داروسازی و فناوری اطلاعات و البته کشاورزی است که شامل رنج و جوت (کنف هندی) می شود. در ضمن از نظر نژادی نیز باید گفت؛ نژاد اکثر مردم این مکان، بنگالی است. 

بنگلادش

نگرانی های بوجود آمده از رشد روز افزون شهرهای بزرگ آسیای جنوبی

و اما این چند شهر، تنها شهرهای پر جمعیت و پر جمعیت ترین کشورهای آسیای جنوبی این منطقه نیستند. در واقع به این فهرست می توان شهر های کلکته، هند با 14٫67 میلیون نفر جمعیت، لاهور، پاکستان با 10٫5 میلیون نفر جمعیت، بنگلور، هند با 9٫8 میلیون نفر جمعیت، چنای، هند با 9٫71 میلیون نفر جمعیت، حیدرآباد، هند با 8٫75 میلیون نفر جمعیت و احمدآباد با 7٫18 میلیون نفر جمعیت را نیز اضافه کرد. اما این جمعیت زیاد که طبق بر آورد ها تا سال 2030، حدوداً 250 میلیون نفر دیگر نیز بیشتر شده و این امر نگرانی هایی نظیر تأثیر آن بر محیط زیست و منابع طبیعی و البته زاغه نشینی را که مهم ترین آنهاست، بوجود آورده است ، که امید است با مدیریت بهتر این بحران را به گونه ای هدایت کنند. در این مطلب قصد داشتیم تا با معرفی چندی از شهر های آسیای جنوبی و  پر جمعیت ترین کشورهای آسیای جنوبی آنها را بیش از پیش به شما معرفی کرده تا با منطقه و کشور های اطراف خود بیشتر آشتا شویم. امید است با نگارش این مطلب نقشی در آگاهی رسانی به شما ایفا کرده و موجبات شادی و رضایت شما عزیزان و خوانندگان همیشه همراه همگردی را فراهم آورده باشیم.

 کلکته

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد