بلندترین سدهای جهان | آشنایی با 10 مورد از سدهای پر آب جهان

۱۳۹۶/۷/۱۵ شنبه
(0)
(0)
بلندترین سدهای جهان | آشنایی با 10 مورد از سدهای پر آب جهان
بلندترین سدهای جهان | آشنایی با 10 مورد از سدهای پر آب جهان

امروزه به لطف فناوری و تکنولوژی همه چیز در سطح عالی خود قرار دارد و در تمام جنبه های زندگی خود می توانیم تاثیر فناوری و تکنولوژی را ببینیم . جنبه های گوناگونی برای فناوری می توان متصور بود اما از مهم ترین ویژگی و نکات مثبتی که فناوری سدهای پر آب جهان را دارد این است که باعث می شود  که انسان به چیز هایی دست یابد که هیچ وقت حتی شاید فکرش را هم در ذهن خود نمی گذراند.و بتوانیم از نعمت هایی که در طبیعت وجود دارد به بهترین وجه ممکن استفاده نماییم.  ما در این جا تصمیم گرفتیم که امروز شما را با 10 مورد از بلندترین سدهای جهان که جزو بزرگترین سدهای جهان هم هستند آشنا نماییم.

1. سد اورُوایل

در مجموعه سدهای پر آب جهان، در کالیفرنیا و بر روی رود فیدر سدی خاکی به نام سد اورُوایل ساخته شده است که ارتفاع آن بالغ بر 230 متر است و عرض آن نیز 2110 متر بر آورد می شود و  دارای مخزنی به ظرفیت 59.6 میلیون متر مکعب برای ذخیره آب می باشد که همه ی این ویژگی ها سبب شده است که این سد به یکی از مهم ترین سد های کشور آمریکا تبدیل شود که هم جنبه تجاری دارد و هم از نظر گردشگری می تواند برای کشور آمریکا پر اهمیت و مهم تلقی شود.  جاذبه ی گردشگری اطراف آن فوق العاده زیبا و تماشایی می باشد.

سد اورُوایل

2. سد مَنگلا

سد منگا از بلندترین سدهای دنیا که در منطقه ی میرپور و در کشور پاکستان واقع شده است توسط مهندسان پاکستانی در سال 1961 ساخت آن بر روی رود جهلم شروع شد و در سال 1967 به اتمام رسید.  این سد که از بلندترین سدهای جهان ارتفاعی بالغ بر 138 متر و عرضی معادل 14/3 کیلومتر دارد و با داشتن مخزنی برای ذخیره آب به حجم 65 میلیون متر مکعب برای حمل و نقل ، تامین آب و تولید انرژی و همچنین آبیاری از سدهای پر آب جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

 سد مَنگلا

3. سد گاردینر

گاردینر از بزرگ ترین سدهای جهان که در دهه 60 میلادی بر روی رود ساسکاچوان جنوبی در کانادا ساخته شده است دارای ارتفاع 64 متر وعرض 5/1 کیلومتر و حجمی معادل 4.65 میلیون متر مکعب جهت ذخیره آب  از بزرگترین و مهم ترین سد های کشور کانادا به حساب می آید. واطرافاین سد از بلندترین سدهای دنیا جاذبه های زیبا و دیدنی بریا گردشگران وجود دارد.

سد گاردینر

4.سد گوری

شاید بتوان گوری را از بزرگترین سدهای جهان به حساب آورد .حدود  پانزده سال زمان برای ساخت این سد که ظرفیتی معادل 70 میلیون متر مکعب دارد صرف شده است و همه ی این اعداد برای سد گوری که روی دره ی نکویما در بولیواری ساخته شده است، نشان دهنده عظمت و بزرگی این سد می باشد.

سد گوری

5. سد فلیوولاند دایک

 فلیوولاند دایک که ظرفتی معادل 78 میلیون متر مکعب برای ذخیره آب دارد در هلند ساخته شده است که هم از نظر گردشگری  هم به جهت بر آورده کردن نیاز مردم در زمینه ذخیره و تامین آب برای مردم این ناحیه هائز اهمیت می باشد.

6. سد آتاتورک

کارابابا که نام اصلی سد آتاتورک و از بلندترین سدهای دنیا است و حدود 5 سال برای ساخت این سد زما ن صرف شده است در شانلی اورفه قرار دارد . ارتفاع این سد که ظرفیتی معادل 84 میلیون متر مکعب جهت ذخیره کردن آب دارد 166 متر و عرض آن حدود 1819 متر بر آورد می شود . هزینه ای که برای ساخت این سد صرف شده بالغ بر 5/1 میلیارد دلار می باشد که در نوع خودش یکی از پرهزینه ترین سد ها و از سد های پر آب جهان از این نظر ساخت سد،  به شمار می آید

سد آتاتورک

 7.سد فورت پک

ساخت سد از بزرگترین سد های جهان فورت پک که جزو گران ترین سد ها در زمانش بوده و 100 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده است یکی از سد های قدیمی می باشد که از سال 1933 ساخت این سد شروع شده و در سال 1940 ساخت آن به اتمام رسیده است. دریاچه ی زیبایی که در پشت سد قرار دارد به یک مکان زیبا و تماشایی برای گردشگران تبدیل شده است و دارای مساحتی حدود 245000 هکتار می باشد . سد فورت پک حجم آن حدود 96 میلیون تر مکعب برآورد می شود.

سد فورت پک

8.سد سینکرود تیلینگز (میلدرد SWSS)

در کانادا و در فورت مک موری سدی با حجم 119 میلیون متر مکعب و با ارتفاعی بالغ با 50 متر ساخته شده است به نام سد سینکرود تیلینگز از بزرگترین سدهای جهان است و  جالب است بدانید که این سد بزرگ تنها در عرض یک سال احداث گردیده است.

9.سد تاربلا

یکی دیگر از بلندترین سدهای جهان سد هایی که در کشور پاکستان و با ظرفتی 106 تا 152 میلیون متر مکعب ساخته شده است سد تاربلا می باشد . هزینه ساخت این سد که ارتفاع آن 143 متر و مساحتی بالغ بر 250 کیلومتر مربع دارد و  مراحل ساخت آن 8 سال به طول انجامیده است ؛1497  میلیون دلار برآورد می شود  که در نوع خودش بی رقم فوق العاده زیادی است و اطراف آن جاذبه های زیبایی برای گردشگری وجود دارد.

سد تاربلا

10. سد سینکرود تریلینگز (میلدرد MLSB)

اما در آخر ما به معرفی بزرگترین سدهای جهان با ظرفیتی برابر با 720 میلیون متر مکعب به نام سد سینکرود تریلینگز (میلدرد MLSB) می پردازیم که ارتفاع آن حدود 88 متر و مدت زمانی که برای ساخت این سد که در کشور کانادا  واقع شده است صرف شده است حدود 2 سال می باشد . این سد با نام « دریاچه میلدر» نیز شناخته می شودکه دارای جاذبه های زیبایی جهت گردشگری می باشد .

سد سینکرود تریلینگز (میلدرد MLSB)

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری آرمان سیر آوا می باشد